Díl 7.
UM a ROZUM.
Pro pochopení začnu ze široka. A sice, od slova "hlava". Slovo hlava je množným číslem od slova "golov". Slovo "golov", označuje slovo "vlas" (волос). Slova "volos" a "golov" je jedno a totéž slovo, čtené z různých stran. Takže slovo "solov" (golov) = "volos". Přitom jsou podle určitých pravidel trochu pozměněny. Slovo hlava tedy označuje "vlasy".
My, když hovoříme, že si jdeme umýt hlavu, myslíme tím, že si jdeme umýt vlasy.
No na různých stranách hlavy mají vlasy různé názvy, které jsme již dávno zapomněli.
Tady se vrátíme k předchozím dílům našeho seriálu a vzpomeneme si, že pravá strana těla, je mužskou - černou, ohnivou stranou a levá strana těla je ženskou - vodní a bílou stranou. Proto naši předkové části těla na pravé a levé straně pojmenovali různými pojmy.
Tak např. pravá ruka - ruka, levá ruka - "dolgach" (долгах), pravé oko se nazýval "glaz" (глаз) a levé oko - "oko", pravé ucho - "ucho" a levé - "klok".
Všechny vlasy na pravé straně hlavy se nazývají - kosmy (космы), nebo volosy. Všechny vlasy na levé straně hlavy se nazývají "dramiji, dramy, prjamiji, prjagi nebo prjadi. Všechny vlasy na pravé i levé straně hlavy se nazývají "kosmodrjemy". Vlasy na pravé straně hlavy se také nazývaly "kosmos" a na levé straně hlavy " demjos", nebo ještě jinak "fobos" a "deimos", co v Řeckém jazyce označuje "strach a úžas".
Od slova "kosmos" pochází ruské jméno Kozima, a také jména Kozima, Kazimír, Koziměř, Kuzma ne po Rusky znění Kozimo, Kocam a Kom. K nim má vazbu neruské slovo Kasper.
Od slova "dejmos" jméno Demjan. No k ruském jménu "Děmjan" má vazbu neruské Damian a Desmond. Jejich význam znamená dominovat, povyšovat se, velet, vést...
Od slova "demjos" jsou odvozena slova jako plazma, drama, démon a dáma a ruská slova jako: пламя, прядь, блестеть, длина, линия (plame, pramen, lesknout, délka, linie). Ano, slovo "linie" znamená 1 vlas na levé straně hlavy. A tudíž k od slova linie pochází slovo "лев, лента, левый, лён" (lev, ztuha, levý, len). A slovo "длина"délka) pochází od slova "доля" (díl). Když se podíváte na vaše prsty, ty se skládají z třech částí "долей". Ne po Rusky se táto část prstu nazývá "falanga". Jednotkou míry nazývají všechny 3 částí dílů mužského prstu prostředníku. Bralo se, že u všech má stejný rozměr a je rovna šířce posledního dílu palce, tj. 2,54cm. Od toho i název míry, palec.
Slovo "доля" je zkrácením slova "доуйима" z tohoto slova pochází název jedné z jednotek délky používané ve světě "duim" (down). Tato míra délky ale nepochází od těla člověka, ale je umělá a pochází a je vypočtena určitým způsobem od rozměrů zeměkoule. No i tak vypočtená délka je přibližně rovna šířce posledního dílu palce, tj. 2,54 cm.
Teď se vrátíme zpátky k vlasům. Už víme, že všechny vlasy na pravé straně hlavy se nazývají - kosmy (космы), nebo volosy a všechny vlasy na levé straně hlavy se nazývají "dramiji, dramy, prjamiji, prjagi nebo prjadi. Proto se vžilo, že muži mají na na hlavě "kosmos" nebo vlasy a ženy mají "prjadi" nebo длины, линии.
Od slova "капать,капля" (kapat, kapka) pochází slovo "копить, накопливать, копилка" (šetřit, akumulovat, pokladnice) Od toho pochází naše přísloví, "nemusí pršet, jen když kape". Naše hlava je taková "копилка" (pokladnice), do které hromadíme informace, znalosti, umění, zkušenosti, vše co zjistíme.
Od slova "копить" (shromažďovat, šetřit) pochází ruská slova "космы, космос, копна" a také neruská slova jako kapilára, kopilos, nebo německé Kopf a mnoho dalších slov v Evropských jazycích. Od slova kosmos (které značí i pořádek) pochází slovo kosmetika, která má zase vztah ke kráse. Dále od slova "kosmos " pochází slova "краска, красить. (barva, barvit)
Ruské označení pro všechny vlasy na hlavě pochází z nazvání pravých vlasů - "копна волос" (hlava vlasů) a celkové označení vlasů na obou stranách hlavy pochází od levých vlasů "длина волос".
Slovo "vlasy" (pravá strana) má stejný původ se slovy "валить, валять, свалять, вить, развитие, повойник". A od levé strany pochází slova "дым, дума, думать" (dým, duma, myslet).
K pravému slovu "kosma" mají vztah slova oheň a voda. A k levým slovům mají vztah slova "дым a дон", kde dým má vztah k ohni a don k vodě. Od toho je dovozeno, že o vlasech mluvíme, že se vlní nebo na slunci hoří (v přeneseném významu). Odtud i přísloví "není dým bez ohně". To samé označuje, že není pravých vlasů, bez levých. Možno také říct, že není vody bez dona (tj. není vody bez dna). Kdysi se pod "dnem" nerozuměla pevná země pod vodou, ale sloupec vody, blíže o tom jsem psal při názvu obce Podčičva.
Slovo "voda a don" je jedno a totéž slovo čtené z různých stran. Přičemž nutno brát na vědomí, že současné tato slova jsou troch změněna vypuštěním a zapomenutím písmena "ižica".
Polární hvězdě nebo Spasské hvězdě na hlavě člověka odpovídá bod, kterému se říká "makuška (u nás to překládají jako koruna)" , kde se vlasy kroutí a dostávají svůj směr růstu. Od názvu Spasské hvězdy, pochází anglický název "space".
K vlasům tak, jako k Spasské hvězdě, se váže pojem "спасение" (záchrana). Od toho přirovnání " Život mu visel na vlásku".
V daleké minulosti, byly vlasy na hlavě, jejich délka, kvalita, zdravá barva, znakem moci. Znakem moci byly také různé způsoby úpravy vlasů. Volně rozpuštěným vlasům u mužů říkali "космы nebo кашмар" (noční můra) a u žen "безпорядком" (nepořádek). Vlasy jsou nejvyšším bodem vzrůstu člověka. V minulosti se vzrůstem člověka bylo spojeno i jeho postavení u společnosti. Proto se slovem "vlasy" je spojeno slovo "власть" (vlasť - moc). I u zvířat je platí, že vůdce má největší a nejkvalitnější hřívu.
U Slovanů se vlasy zaplétaly do "кос" (copů ) . I ženy i muži. Mladé dívky si vlasy zaplétaly tak, že kosu ( cop) nosily na levém rameni. A muži zapletenou "kosu" (cop) nosili na pravém rameni. Po svatbě dívky svoji "kosu" rozplétaly a vlasy zaplétaly do dvou " kos" (copů).
K dívkám. Při zaplétaní kosy- copu u dívky, na samém začátku se zaplétaly nějaká krásnou nití, která měla název "осник" (osnik) a na konci kosy-copu používaly stuhy, nebo různě šité koncovky, které se nazývaly "накосник" (nakosnik). Taková kosa-cop, byl dosti složitý útvar.
V dnešní době slova, jako "честь и совесть (čest a svědomí), nemají svůj materiální význam. V minulosti ale takový význam měly. Když se podíváme na kosu-cop ženy, tak vidíme, že má vnitřní a venkovní povrch. Tak venkovní část kosy-copu se nazývala čest a vnitřní část kosy-copu - svědomí. Slovo čest vychází ze stejného základu, jako slovo česat, расчёска (hřeben), причёска (účes). No a slovo "совесть" (svědomí) je zkráceno od slova "психовость" přes "псховость" a pak "совесть".
Písmeno psi, které bylo odstraněno z ruského jazyka se ještě může číst jako "ду nebo плов", proto se slovem "совесть", jsou v jedné řadě také slova "дух, душа, дума, дуть, дудка, плохо, дурак дура. No a také slovo "совесть" má vztah ke slovům psychika, psychóza atd.
Tím chci říct, že v minulosti neexistovala slova, abstraktního významu. Tyto pojmy se dostaly do přeneseného významu až záměrným ničením ruského jazyka. Docházelo a do dnešního dne dochází k matení pojmů.
No a teď se konečně dostáváme k rozšifrování dnešního názvu dílu.
Všechny levé vlasy na naší hlavě mají ještě jeden název - UM. Odtud k nám přicházejí všechna přísloví o délce vlasů a množství umu. Např. dlouhé vlasy, krátký rozum.
V dávné době naši předci zjistili, že tělo člověka sestává z 12 zón. Přičemž každá z těchto zón je pokryta různým druhem ochlupení (волос). Všechna tato ochlupení mají svůj název. Tak, podle tohoto pravěkého učení, pokrytí hlavy vlasy odpovídá povrchu mozku.
Vlasy na hlavě jsou vlastně zástupci mozku. Zdravé vlasy, zdravý mozek. Tak vlasy na levé straně hlavy u kosy- copu ženy se nazývají um, čest a svědomí. A jsou spojeny s takými pojmy jako "плести, прядь, дамба, дама, дума" a jejich všeobecný význam se pojí v pojmu "партия" (strana). Tj. "um" má vztah ke "партии" (straně). Tak, jak levá strana vlasů má ženský charakter, to žena, která se vdává za muže je jeho partií. Naopak to ale nefunguje. Pojem politické strany ("партии" je výmyslem levého ženského (západního, protestantského a katolického) učení. Vnitřní pořádek ve stranách je pořádkem nastolených z hlediska žen, tj. jde o blahobyt společnosti, svět zisků, svět věcí a služeb, svět spotřeby a "партия" se o obyvatelstvo stará tak, jak se o své děti stará matka.
Pokud má žena svoji kosu-cop, ne na rameni, a podél zad, to je vidět její vrchní část - čest a svědomí je schováno. Pokud v minulosti udělala žena nějaký přestupek, musela si rozplést vlasy. Tím přišla o svoji čest a svědomí. Mluvilo se o ní, jako o "распушенной, безчестнй и безсовестной " ženě. Jestliže se žena dopustila něčeho zvlášť závažného, to ji byly vlasy úplně ostřihány. V tom případě žena neztrácela jen čest a svědomí ale i um. Odpuštění a nápravu šla hledat v novější době do kláštera, tam odčinila svoji vinu a odpuštění.
Určitě si z historie pamatujete, jak byly Francouzsky trestány za přátelství s Německými vojáky, byly jim oholeny hlavy.
Proto i dnes u mužů v podvědomí zůstává, že žena s krátkými vlasy je něco nepatřičného a přednost dávají dlouhovlasým ženám.
Co se týče mužů, tam je to mnohem složitěji a můžu se k nim vrátit příště. Dnes jenom okrajově.
Pravá mužská strana vlasů se nazývala ROZUM. Vrchní část kosy-copu se nazývala "доблесть" (chrabrost) spodní část "sláva". Všechny vlasy muže spolu s copem se nazývaly - národ. Takže strana = um, čest a svědomí, národ = rozum, chrabrost a sláva. Národ a strana je jediné celé, ale s různými vlastnostmi a různých stran hlavy. Podle dnešního významu těchto slov je vidět, jak velký význam měly vlasy a kosy-copy na hlavách lidí.
No a na závěr pár slov o našem mozku. Určitě každý ví, že pravá strana mozku řídí levou stranu těla, a levá strana mozku řídí pravou stranu těla. Takže levá strana mozku se jmenuje "UM" a řídí pravou část těla a pravá strana mozku "ROZUM" a řídí levou část těla.
"UM" je přesnost výpočtu, fakta, odhady, podmínky, pracuje s naším položením v prostoru a čase. No "ROZUM" jsou city. Je mimo prostor a čas, on je nezná, ani je nechce znát, je v muzice, melodii, barvách, vůních, chutích, je pohlcen vztahy, závislostmi atp. Jestli náš rozum vítězí nad umem, tj. city převládnou nad fakty, tak tomu říkáme mužské se chovalo za ženské. tj schovalo se pod ženskou zástěru.
V dávných dobách naši předci vše mužské personifikovali se Sluncem, vše ženské s Lunou. Mužské, to je přímé světlo a ženské, jeho odrazem. Pokud "UM" zašel za "ROZUM" odpovídá tomu, jako když Slunce zajde za Měsíc, tj. u nás proběhlo Sluneční zatmění.
Um= levá hemisféra, Rozum = pravá hemisféra
Úplně na závěr bych chtěl ještě připomenout, že v oddílu Myšlenky dne od Ferryho, jsem dával odkaz na seriál Černo - bílá láska s výbornou ruskou ozvučkou nebo ne moc dobrými slovenskými titulky. Z pohledu KSB a i dnešního tématu hodný ke shlédnutí a zamyšlení. Aspoň prvních 12 dílů. Dmitrij Taran se kdysi pokusil natočit film z pohledu KSB "Učitel", ale jeho výsledek byl z mého pohledu tristní. měl by se poučit u tvůrců výše zmíněného seriálu. Pokud jste viděli pohádku "On Drakon", tak seriál je něco podobného v moderním stylu.
Díl 7.
UM a ROZUM.
Pro pochopení začnu ze široka. A sice, od slova "hlava". Slovo hlava je množným číslem od slova "golov". Slovo "golov", označuje slovo "vlas" (волос). Slova "volos" a "golov" je jedno a totéž slovo, čtené z různých stran. Takže slovo "solov" (golov) = "volos". Přitom jsou podle určitých pravidel trochu pozměněny. Slovo hlava tedy označuje "vlasy".
My, když hovoříme, že si jdeme umýt hlavu, myslíme tím, že si jdeme umýt vlasy.
No na různých stranách hlavy mají vlasy různé názvy, které jsme již dávno zapomněli.
Tady se vrátíme k předchozím dílům našeho seriálu a vzpomeneme si, že pravá strana těla, je mužskou - černou, ohnivou stranou a levá strana těla je ženskou - vodní a bílou stranou. Proto naši předkové části těla na pravé a levé straně pojmenovali různými pojmy.
Tak např. pravá ruka - ruka, levá ruka - "dolgach" (долгах), pravé oko se nazýval "glaz" (глаз) a levé oko - "oko", pravé ucho - "ucho" a levé - "klok".
Všechny vlasy na pravé straně hlavy se nazývají - kosmy (космы), nebo volosy. Všechny vlasy na levé straně hlavy se nazývají "dramiji, dramy, prjamiji, prjagi nebo prjadi. Všechny vlasy na pravé i levé straně hlavy se nazývají "kosmodrjemy". Vlasy na pravé straně hlavy se také nazývaly "kosmos" a na levé straně hlavy " demjos", nebo ještě jinak "fobos" a "deimos", co v Řeckém jazyce označuje "strach a úžas".
Od slova "kosmos" pochází ruské jméno Kozima, a také jména Kozima, Kazimír, Koziměř, Kuzma ne po Rusky znění Kozimo, Kocam a Kom. K nim má vazbu neruské slovo Kasper.
Od slova "dejmos" jméno Demjan. No k ruském jménu "Děmjan" má vazbu neruské Damian a Desmond. Jejich význam znamená dominovat, povyšovat se, velet, vést...
Od slova "demjos" jsou odvozena slova jako plazma, drama, démon a dáma a ruská slova jako: пламя, прядь, блестеть, длина, линия (plame, pramen, lesknout, délka, linie). Ano, slovo "linie" znamená 1 vlas na levé straně hlavy. A tudíž k od slova linie pochází slovo "лев, лента, левый, лён" (lev, ztuha, levý, len). A slovo "длина"(délka) pochází od slova "доля" (díl). Když se podíváte na vaše prsty, ty se skládají z třech částí "долей". Ne po Rusky se táto část prstu nazývá "falanga". Jednotkou míry nazývají všechny 3 částí dílů mužského prstu prostředníku. Bralo se, že u všech má stejný rozměr a je rovna šířce posledního dílu palce, tj. 2,54cm. Od toho i název míry, palec.
Slovo "доля" je zkrácením slova "доуйима" z tohoto slova pochází název jedné z jednotek délky používané ve světě "duim" (down). Tato míra délky ale nepochází od těla člověka, ale je umělá a pochází a je vypočtena určitým způsobem od rozměrů zeměkoule. No i tak vypočtená délka je přibližně rovna šířce posledního dílu palce, tj. 2,54 cm.
Teď se vrátíme zpátky k vlasům. Už víme, že všechny vlasy na pravé straně hlavy se nazývají - kosmy (космы), nebo volosy a všechny vlasy na levé straně hlavy se nazývají "dramiji, dramy, prjamiji, prjagi nebo prjadi. Proto se vžilo, že muži mají na na hlavě "kosmos" nebo vlasy a ženy mají "prjadi" nebo длины, линии.
Od slova "капать,капля" (kapat, kapka) pochází slovo "копить, накопливать, копилка" (šetřit, akumulovat, pokladnice) Od toho pochází naše přísloví, "nemusí pršet, jen když kape". Naše hlava je taková "копилка" (pokladnice), do které hromadíme informace, znalosti, umění, zkušenosti, vše co zjistíme.
Od slova "копить" (shromažďovat, šetřit) pochází ruská slova "космы, космос, копна" a také neruská slova jako kapilára, kopilos, nebo německé Kopf a mnoho dalších slov v Evropských jazycích. Od slova kosmos (které značí i pořádek) pochází slovo kosmetika, která má zase vztah ke kráse. Dále od slova "kosmos " pochází slova "краска, красить. (barva, barvit)
Ruské označení pro všechny vlasy na hlavě pochází z nazvání pravých vlasů - "копна волос" (hlava vlasů) a celkové označení vlasů na obou stranách hlavy pochází od levých vlasů "длина волос".
Slovo "vlasy" (pravá strana) má stejný původ se slovy "валить, валять, свалять, вить, развитие, повойник". A od levé strany pochází slova "дым, дума, думать" (dým, duma, myslet).
K pravému slovu "kosma" mají vztah slova oheň a voda. A k levým slovům mají vztah slova "дым a дон", kde dým má vztah k ohni a don k vodě. Od toho je dovozeno, že o vlasech mluvíme, že se vlní nebo na slunci hoří (v přeneseném významu). Odtud i přísloví "není dým bez ohně". To samé označuje, že není pravých vlasů, bez levých. Možno také říct, že není vody bez dona (tj. není vody bez dna). Kdysi se pod "dnem" nerozuměla pevná země pod vodou, ale sloupec vody, blíže o tom jsem psal při názvu obce Podčičva.
Slovo "voda a don" je jedno a totéž slovo čtené z různých stran. Přičemž nutno brát na vědomí, že současné tato slova jsou troch změněna vypuštěním a zapomenutím písmena "ižica".
Polární hvězdě nebo Spasské hvězdě na hlavě člověka odpovídá bod, kterému se říká "makuška (u nás to překládají jako koruna)" , kde se vlasy kroutí a dostávají svůj směr růstu. Od názvu Spasské hvězdy, pochází anglický název "space".
K vlasům tak, jako k Spasské hvězdě, se váže pojem "спасение" (záchrana). Od toho přirovnání " Život mu visel na vlásku".
V daleké minulosti, byly vlasy na hlavě, jejich délka, kvalita, zdravá barva, znakem moci. Znakem moci byly také různé způsoby úpravy vlasů. Volně rozpuštěným vlasům u mužů říkali "космы nebo кашмар" (noční můra) a u žen "безпорядком" (nepořádek). Vlasy jsou nejvyšším bodem vzrůstu člověka. V minulosti se vzrůstem člověka bylo spojeno i jeho postavení u společnosti. Proto se slovem "vlasy" je spojeno slovo "власть" (vlasť - moc). I u zvířat je platí, že vůdce má největší a nejkvalitnější hřívu.
U Slovanů se vlasy zaplétaly do "кос" (copů ) . I ženy i muži. Mladé dívky si vlasy zaplétaly tak, že kosu ( cop) nosily na levém rameni. A muži zapletenou "kosu" (cop) nosili na pravém rameni. Po svatbě dívky svoji "kosu" rozplétaly a vlasy zaplétaly do dvou " kos" (copů).
K dívkám. Při zaplétaní kosy- copu u dívky, na samém začátku se zaplétaly nějaká krásnou nití, která měla název "осник" (osnik) a na konci kosy-copu používaly stuhy, nebo různě šité koncovky, které se nazývaly "накосник" (nakosnik). Taková kosa-cop, byl dosti složitý útvar.
V dnešní době slova, jako "честь и совесть (čest a svědomí), nemají svůj materiální význam. V minulosti ale takový význam měly. Když se podíváme na kosu-cop ženy, tak vidíme, že má vnitřní a venkovní povrch. Tak venkovní část kosy-copu se nazývala čest a vnitřní část kosy-copu - svědomí. Slovo čest vychází ze stejného základu, jako slovo česat, расчёска (hřeben), причёска (účes). No a slovo "совесть" (svědomí) je zkráceno od slova "психовость" přes "псховость" a pak "совесть".
Písmeno psi, které bylo odstraněno z ruského jazyka se ještě může číst jako "ду nebo плов", proto se slovem "совесть", jsou v jedné řadě také slova "дух, душа, дума, дуть, дудка, плохо, дурак дура. No a také slovo "совесть" má vztah ke slovům psychika, psychóza atd.
Tím chci říct, že v minulosti neexistovala slova, abstraktního významu. Tyto pojmy se dostaly do přeneseného významu až záměrným ničením ruského jazyka. Docházelo a do dnešního dne dochází k matení pojmů.
No a teď se konečně dostáváme k rozšifrování dnešního názvu dílu.
Všechny levé vlasy na naší hlavě mají ještě jeden název - UM. Odtud k nám přicházejí všechna přísloví o délce vlasů a množství umu. Např. dlouhé vlasy, krátký rozum.
V dávné době naši předci zjistili, že tělo člověka sestává z 12 zón. Přičemž každá z těchto zón je pokryta různým druhem ochlupení (волос). Všechna tato ochlupení mají svůj název. Tak, podle tohoto pravěkého učení, pokrytí hlavy vlasy odpovídá povrchu mozku.
Vlasy na hlavě jsou vlastně zástupci mozku. Zdravé vlasy, zdravý mozek. Tak vlasy na levé straně hlavy u kosy- copu ženy se nazývají um, čest a svědomí. A jsou spojeny s takými pojmy jako "плести, прядь, дамба, дама, дума" a jejich všeobecný význam se pojí v pojmu "партия" (strana). Tj. "um" má vztah ke "партии" (straně). Tak, jak levá strana vlasů má ženský charakter, to žena, která se vdává za muže je jeho partií. Naopak to ale nefunguje. Pojem politické strany ("партии") je výmyslem levého ženského (západního, protestantského a katolického) učení. Vnitřní pořádek ve stranách je pořádkem nastolených z hlediska žen, tj. jde o blahobyt společnosti, svět zisků, svět věcí a služeb, svět spotřeby a "партия" se o obyvatelstvo stará tak, jak se o své děti stará matka.
Pokud má žena svoji kosu-cop, ne na rameni, a podél zad, to je vidět její vrchní část - čest a svědomí je schováno. Pokud v minulosti udělala žena nějaký přestupek, musela si rozplést vlasy. Tím přišla o svoji čest a svědomí. Mluvilo se o ní, jako o "распушенной, безчестнй и безсовестной " ženě. Jestliže se žena dopustila něčeho zvlášť závažného, to ji byly vlasy úplně ostřihány. V tom případě žena neztrácela jen čest a svědomí ale i um. Odpuštění a nápravu šla hledat v novější době do kláštera, tam odčinila svoji vinu a odpuštění.
Určitě si z historie pamatujete, jak byly Francouzsky trestány za přátelství s Německými vojáky, byly jim oholeny hlavy.
Proto i dnes u mužů v podvědomí zůstává, že žena s krátkými vlasy je něco nepatřičného a přednost dávají dlouhovlasým ženám.
Co se týče mužů, tam je to mnohem složitěji a můžu se k nim vrátit příště. Dnes jenom okrajově.
Pravá mužská strana vlasů se nazývala ROZUM. Vrchní část kosy-copu se nazývala "доблесть" (chrabrost) spodní část "sláva". Všechny vlasy muže spolu s copem se nazývaly - národ. Takže strana = um, čest a svědomí, národ = rozum, chrabrost a sláva. Národ a strana je jediné celé, ale s různými vlastnostmi a různých stran hlavy. Podle dnešního významu těchto slov je vidět, jak velký význam měly vlasy a kosy-copy na hlavách lidí.
No a na závěr pár slov o našem mozku. Určitě každý ví, že pravá strana mozku řídí levou stranu těla, a levá strana mozku řídí pravou stranu těla. Takže levá strana mozku se jmenuje "UM" a řídí pravou část těla a pravá strana mozku "ROZUM" a řídí levou část těla.
"UM" je přesnost výpočtu, fakta, odhady, podmínky, pracuje s naším položením v prostoru a čase. No "ROZUM" jsou city. Je mimo prostor a čas, on je nezná, ani je nechce znát, je v muzice, melodii, barvách, vůních, chutích, je pohlcen vztahy, závislostmi atp. Jestli náš rozum vítězí nad umem, tj. city převládnou nad fakty, tak tomu říkáme mužské se chovalo za ženské. tj schovalo se pod ženskou zástěru.
V dávných dobách naši předci vše mužské personifikovali se Sluncem, vše ženské s Lunou. Mužské, to je přímé světlo a ženské, jeho odrazem. Pokud "UM" zašel za "ROZUM" odpovídá tomu, jako když Slunce zajde za Měsíc, tj. u nás proběhlo Sluneční zatmění.
Um= levá hemisféra, Rozum = pravá hemisféra
Úplně na závěr bych chtěl ještě připomenout, že v oddílu Myšlenky dne od Ferryho, jsem dával odkaz na seriál Černo - bílá láska s výbornou ruskou ozvučkou nebo ne moc dobrými slovenskými titulky. Z pohledu KSB a i dnešního tématu hodný ke shlédnutí a zamyšlení. Aspoň prvních 12 dílů. Dmitrij Taran se kdysi pokusil natočit film z pohledu KSB "Učitel", ale jeho výsledek byl z mého pohledu tristní. měl by se poučit u tvůrců výše zmíněného seriálu. Pokud jste viděli pohádku "On Drakon", tak seriál je něco podobného v moderním stylu.
Upravené 4. 7. 2021 o 16:03